خیریه دکتر مصطفی نراقی

موسسه خیریه دکتر نراقی در ادامه فعالیت های خیرخواهانه دکتر مصطفی نراقی در سال ۱۳۸۶ با شماره ۲۱۸۰۵ به ثبت رسیده است، خانواده دکتر مصطفی نراقی فعالیت رسمی خود در امور خیریه را از تیر ماه سال ۱۳۷۳ آغاز نمود. این خانواده اولین مدرسه خود را با نام “دبستان  طاهباز” در مشهد در سال ۱۳۷۷ افتتاح نمود که متأسفانه افتتاح این دبستان بعد از فوت دکتر مصطفی نراقی بود. این مدرسه در یکی از محروم ترین مناطق مشهد بنا نهاده شده است. چند سال بعد پس از ثبت رسمی مؤسسه خیریه، در اواخر سال ۱۳۸۵ با گسترش بنا در این مدرسه، خیریه دکتر نراقی موفق به احداث “هنرستان کار و دانش دخترانه ربابه طاهباز” گردید. هنرستان طاهباز در فضایی به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع با ۱۴۰۰ متر مربع زیر بنا در دو طبقه وهمچنین دو سالن خیاطی و هتل داری با زیربنای هرسالن ۱۵۰ متر مربع احداث گردیده است و هم اکنون در چهار رشته گرافیک، خیاطی و گلدوزی ،گیاهان دارویی و پرورش قارچ  فعالیت می نماید. قابل ذکر است کلیه فعالیت های این مرکز آموزشی تحت نظارت خیریه می باشد و کلیه مخارج از قبیل خرید لوازم التحریر، چرخ خیاطی پارچه مورد نیاز هنرجویان کم بضاعت و لوازم مورد نیاز سایر رشته های تحصیلی این هنرستان توسط موسسه خیریه تامین می گردد. دیگر مرکز افتتاح شده در سال ۱۳۷۸ مرکز آموزشی تربیتی کهریزک واقع در خانه سالمندان و معلولین کهریزک در جنوب تهران می باشد. این مرکز “سرای فرهنگی آموزشی دکتر مصطفی نراقی”  نام دارد و برخی از جشن های موسسه کهریزک، کلاس های گروهی، تمرین های موسیقی و … مددجویان، در این سرای فرهنگی برگزار می شود.

از دیگر فعالیت های این موسسه ساخت ، تجهیز و افتتاح هنرستان فنی و حرفه ای پسران به نام “هنرستان دکتر مصطفی نراقی” در        سال ۱۳۸۱ در حصارک کرج به مساحت ۵۰۰۰ مترمربع وزیربنای ۲۴۰۰متر مربع در سه طبقه و دارای دو سالن مکانیک خودرو و الکتروتکنیک که هرسالن دارای مساحت  ۲۵۰ متر مربع و همچنین ۱۰۰متر اداری و در مجموع ۶۰۰متر مربع می باشد؛ سالن ها با همکاری بنیاد پاپلی خلعتبری احداث گردیده است .این هنرستان در چهار رشته الکترونیک، الکتروتکنیک ، نقشه کشی و مکانیک خودرو فعالیت می نماید.موسسه خیریه همچنان مراکز مذکور را تحت پوشش داشته وکلیه هزینه های مربوط به نگهداری و اداره آنها را تقبل  نموده است.

 

خلاصه فعالیت های موسسه به شرح ذیل می باشد

  1. طرح فرزند خوانده شامل : تامین تغذیه روزانه دانش آموزان در مدرارس تحت پوشش، آذوقه، لباس، کمک هزینه تحصیلی ، هزینه ثبت نام و لباس فرم
  2. بورسیه دانشجویی
  3. کمک هزینه های جراحی و درمانی
  4. اهدای جهیزیه